• (+48) 662 442 262
  • kontakt@shaolinpolska.pl

Gun: tradycyjna chińska broń z klasztoru Shaolin

Gun 棍 (kij) to tradycyjna broń chińska o długiej i bogatej historii w sztukach walki. Pierwotnie stworzony w klasztorze Shaolin w Henan (Chiny), kij stał się integralną częścią sztuki walki Shaolin, cenioną za swoją skuteczność w walce i samoobronie. Jest także określany jako „przodek wszystkich broni”

W klasztorze Shaolin (Henan, Chiny), Gun 棍 (kij) wyróżnia się jako centralna broń o bogatej historii w sztukach walki. To nie tylko narzędzie, ale także symbol skuteczności. Dla mnichów Shaolin, podstawowa obrona opiera się na dostępnych środkach, takich jak kończyny czy kij.

Historia wspomina o 13 mnichach Shaolin, którzy użyli kija, by wspomóc księcia Tang, demonstrując niezwykłe umiejętności. Przez ostatnie 500 lat kije były bronią mnichów w walce z japońskimi piratami, dowodząc, że prosty kij może być śmiertelny w rękach mistrzów.

Dla wędrujących mnichów, kij to podręczne narzędzie przekształcalne w broń. Jego prostota i efektywność były cenione przez mistrzów sztuk walki. Zalety kija wynikają z prostej budowy i wszechstronności. Chociaż technika obrony za pomocą kija nie ma swojego początku jedynie w Shaolin, to właśnie w Chinach osiągnęła niebotyczny poziom.

Sprawne posługiwanie się kijem wymaga opanowania licznych technik, a ruchy muszą być błyskawiczne. Technika obejmuje użycie obu końców, umożliwiając uderzanie, popychanie czy blokowanie ciosów. Kij to długa broń, idealna do unieszkodliwiania przeciwnika bez broni.

Długość i grubość kija zależą od ucznia. Techniki obejmują uderzenia, pchnięcia, cięcia, zwijania oraz nachylenia. Kij Shaolin to wszechstronna broń, a nauka jego używania jest integralną częścią szkolenia wojennego w klasztorze Shaolin. Pierwszą formą nauczaną przez zaawansowanych adeptów w klasztorze jest Yin Shou Gun (阴手棍), znana jako "pomylona/odwrócona forma kija".


Zapisz się na nasze treningi Shaolin Kung-fu: Wrocław - Poznań


Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.       Polityka prywatności ROZUMIEM