• (+48) 662 442 262
  • kontakt@shaolinpolska.pl

Historia klasztoru Shaolin

Klasztor Shàolínsì (少林寺) to świątynia buddyjska wybudowana w 495 roku, znajdująca się w Chinach, w prowincji Henan. Historyczny ośrodek buddyzmu mahajana i sekty chan, miejsce legendarne dla chińskich sztuk walki. W 2010 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Klasztor Shaolin został utworzony dla indyjskiego misjonarza Buddhabhadry zwanego w języku chińskim Fótuóbátuóluó (佛陀跋陀罗), a w skrócie Batuo (跋陀), związanego z nurtem buddyjskich medytacji dhjana, na rozkaz cesarza Xiaowena (拓拔宏; 467 – 499 n.e.) z północnej dynastii Wei. Był on założycielem pierwszej linii przekazu w klasztorze, która skończyła się z przybyciem Bodhidharmy. W VI wieku przybył z Indii kolejny misjonarz, Bodhidharma nazywany w Chinach w uproszczeniu "Damo" (達摩). Założył on drugą linię przekazu klasztoru. Kontynuował w klasztorze rozwój buddyzmu chan (zen), skoncentrowanego przede wszystkim na medytacji, a w mniejszym stopniu na treściach filozoficzno-religijnych, który w Chinach został następnie silnie przekształcony i powiązany z chińską filozofią taoistyczną.

Według legend obowiązkowa gimnastyka wprowadzona przez Bodhidarmę sprawiła, że mnisi stopniowo rozwinęli całe bogactwo chińskich sztuk walki. Natomiast naukowe publikacje podają, że sztuki walki w klasztorze Shaolin kształtowały się w trzech okresach historycznych. Wspomina się, że na początku panowania dynastii Tang mnisi z Shaolin brali udział w walkach. W drugim okresie, podczas rządów dynastii Ming, mnisi tworzyli milicję w służbie cesarstwa. Natomiast o XVIII do XX wieku kształtowała się legenda Shaolin, a wraz z nią korzenie znanych nam współcześnie chińskich sztuk walki.

W czasach nowożytnych klasztor został dwukrotnie zniszczony, w pierwszej i drugiej połowie XX wieku. W trakcie rewolucji kulturalnej klasztor Shaolin został zniszczony przez Czerwonogwardzistów Mao Zedonga. W latach 80. XX wieku, władze ChRL odrestaurowały klasztor, uruchamiając go jako centrum promocji kulturowej i turystycznej.

Do klasztoru nie można się łatwo dostać. Jest otoczony górami, a w dodatku nie są dostępne żadne bezpośrednie pociągi czy autobusy. Bilet wstępu do klasztoru Shaolin kosztuje 100 Juanów i obejmuje zwiedzanie obiektu, Lasu Pagód oraz Centrum Szkoleniowego, w którym można obejrzeć pokazy. 100 Juanów to obecnie ok. 56 zł. Z racji ogromnej popularności i dużego ruchu turystycznego klasztor Shaolin stracił wiele z owianej tajemnicą historii i atmosfery miejsca duchowego wyciszenia.


Zapisz się już teraz na nasze treningi Shaolin Kung-fu we Wrocławiu lub w Poznaniu

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.       Polityka prywatności ROZUMIEM