• (+48) 662 442 262
  • kontakt@shaolinpolska.pl

Korzyści Kung-fu Shaolin dla dzieci

Kung-fu to znana na całym świecie sztuka walki, która cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Uprawianie Shaolin kung-fu to doskonały sposób na rozwijanie fizycznej i psychicznej sprawności dzieci, a także na naukę samodyscypliny i odpowiedzialności.


• Pewność siebie
– największą korzyścią wynikająca z trenowania sztuk walki jest wzrost pewności siebie.
To nie dzieje się z dnia na dzień, wymaga czasu. Wzrost pewności siebie pojawia się jako efekt zwiększonej sprawności fizycznej, koordynacji, poczucia osobistego bezpieczeństwa, dyscypliny, koleżaństwa i spokoju. Pewność siebie, śmiałość i rezolutność jest bardzo potrzebna młodemu człowiekowi, gdyż przyczynia się do podejmowania świadomych i trafnych wyborów, co ma również swoje odzwierciedlenie w dorosłym życiu.

Sprawność fizyczna – zalety doskonałej sprawności fizycznej u dzieci zostały świetnie udokumentowane.
Dzieci aktywne fizycznie mają znacznie mniej chorób przewlekłych w stosunku do dzieci, które prowadzą siedzący tryb życia. Zajęcia sztuk walki opierają się na treningu całego ciała, który czyni je odporniejszym, silniejszym i elastyczniejszym przy jednoczesnym zapobieganiu otyłości i nadwadze. Nauczanie dzieci już od najmłodszych lat o zaletach aktywności fizycznej pozwala im wkroczyć w dorosłość będąc świadomym wartości swojego zdrowia.

Koordynacja ruchowa – poza ćwiczeniem mięśni oraz nauką coraz bardziej zaawansowanych ruchów i pozycji, sztuki walki uczą również rozwoju koordynacji ruchowej i równowagi, co jest kluczowe podczas wchodzenia w okres dojrzewania.
Koordynacyjne zdolności należy doskonalić na każdym etapie przygotowania treningowego.
Jednak jak pokazują badania jej punkt kulminacyjny przypada na okres między 8-12 rokiem życia - w tym okresie dzieci w bardzo szybki sposób są wstanie przyswoić i opanować dużo nowych działań ruchowych. Ćwiczenia koordynacyjne wymagają pełnej koncentracji, skupienia oraz pobudzenia gdyż wzmożoną pracę wykonuje wtedy układ nerwowy. Nabycie powyższych umiejętności pozwala na zbudowanie fundamentów pod inny sport na przykład taniec, akrobatyka, lekkoatletyka oraz inne dyscypliny sportowe wymagające szybkiego reagowania.

Poczucie osobistego bezpieczeństwa – znęcanie się nad innymi nie jest niczym nowym w naszym społeczeństwie. Dzieci w szkołach musiały sobie radzić z prześladowaniem oraz tyranizowaniem od dawna. Zwłaszcza dzieci żyjące w bliskim sąsiedztwie patologii i zła gdzie przemoc jest na porządku dziennym potrzebują nauczyć się samoobrony, co pozwoli im poczuć się pewnie i bezpiecznie. W większości przypadków takie osoby nie wykorzystują sztuk walki przeciwko innym. Zwiększona świadomość swoich umiejętności i pewność siebie generuje wyprostowaną postawę ciała i energiczny krok, co działa zniechęcająco i odstrasza dręczycieli. Warto pamiętać, że Shaolin Kung-fu uczy, iż należy unikać walki tak długo jak to jest możliwe.

• Koncentracja – lepsza koncentracja jest efektem ubocznym treningu Shaolin Kung-fu. Podczas nauki sekwencji ruchów i technik skupienie jest niejako wymuszone w celu najlepszego wykonania ćwiczenia. Nie ma żadnych wątpliwości, że zaprocentuje to w szkole w postaci lepszych wyników w nauce. Co więcej, wiele uczelni za granicą docenia kandydatów na studia mających za sobą lata nauki sztuk walki.


Zapisz się na nasze treningi Shaolin Kung-fu: Wrocław - Poznań
 


Zabawa – treningi obfitują w różnorodne ćwiczenia, które dostarczają dzieciom mnóstwo zabawy i śmiechu.

• Spokój – Kung-fu z uwagi na intensywność treningów pozwala na rozładowanie napięcia emocjonalnego po całym dniu spędzonym w szkole na wysiłku umysłowym. Ćwiczenia fizyczne pozwalają „wypocić” złość i nerwy oraz obniżyć poziom agresji u dzieci. Osoby trenujące sztuki walki charakteryzują się pogodą ducha i opanowaniem również poza salą treningową.
Wewnętrzny spokój i równowaga psychiczna wynika z przyswajania technik samoobrony i świadomości, że jesteśmy w stanie obronić się w trudnej sytuacji.

Dyscyplina – na początku dyscyplinę wprowadza instruktor oraz bardziej zaawansowani uczestnicy zajęć. Z czasem każdy z adeptów uczy się i rozwija swoją własną dyscyplinę, zwaną samodyscypliną.
Dzieje się to w momencie kiedy uczeń zaczyna odczuwa dumę ze swoich umiejętności, stawiać sobie realne cele i dążyć do nich, co umożliwia mu rozwój. Nauka samodyscypliny w młodym wieku może z dużą dozą prawdopodobieństwa zaowocować w późniejszym życiu nastolatka/dorosłego umiejętnością konsekwentnego dążenia do celu.
Co więcej sama natura sztuk walki charakteryzująca się dość silnym reżimem i prowadzi do rozwinięcia się samodyscypliny u uczniów. Zdobycie czarnego pasa z dnia na dzień jest niemożliwe. Dlatego, też adepci uczą się, że aby zdobyć coś wartościowego należy wykazać się cierpliwością, ciężką pracą oraz oddaniem przez kilka lat swojego życia.

Koleżeństwo – uczniowie trenujący Shaolin odczuwają silne poczucie wspólnoty ze swoimi kolegami i koleżankami z zajęć. Poczucie solidarności buduje się głównie dzięki wspólnie podjętej aktywności, wyzwaniach i przeżytych chwilach. Trening sztuk walki to przywilej, a doświadczanie go wraz z innymi wyzwala w uczestnikach pozytywne emocje.

Szacunek – okazywanie szacunku jest nieodłącznym elementem podczas nauki sztuk walki i stanowi istotny aspekt kultury z której wywodzi się kung-fu. Uczniowie wyrażają poszanowanie wobec siebie nawzajem, wobec trenera oraz szkoły do której uczęszczają.
Szacunek wobec osób które dysponują rozleglejszą wiedzą i większym doświadczeniem niż my udowadnia, że jesteśmy warci bycia ich uczniami. Pojawia się wdzięczność i uznanie wobec osób wyższych rangą, co często przenosi się również na szkolnych nauczycieli i pozwala na zbudowanie zdrowych relacji, opartych na wzajemnym szacunku.


Zapisz się na nasze treningi Shaolin Kung-fu: Wrocław - Poznań
 

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.       Polityka prywatności ROZUMIEM