Portret tradycyjnego stylu Kung-fu Shaolin
Shaolin Kung-fu (少林功夫), nazywane też Shàolínquán (少林拳), jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych stylów kung-fu. Łączy w sobie filozofię Ch’an oraz sztuki walki.

Powstawał w klasztorze Shaolin w prowincji Henan w Chinach, gdzie doskonalony był przez 1500 lat. Wpływ Shaolin kung-fu na inne sztuki walki potwierdzają liczne powiedzenia w chińskim folklorze takie jak “Wszystkie sztuki walki pod niebem pochodzą od Shaolin” czy “Shaolin kung-fu jest najlepszy pod niebem”.
Podstawowa zasada Shaolin kung-fu opiera się na szybkich i płynnych zmianach pomiędzy poszczególnymi technikami. Należy przez cały czas harmonijnie przechodzić z ataku w obronę.
Shaolin to sztuka walki, która poprawia sprawność oraz zdolność całego ciala. W efekcie powstaje widowiskowy, a zarazem harmonijny styl walki, gdzie ruchy wykonywane są w sposób błyskawiczny, a techniki następują jedna po drugiej, jakby każda z nich rozwijała się w kolejną.
Shaolinquan składa się z wielu różnorodnych technik ataku: uderzeń pięścią, uderzeń otwartą dłonią lub kolanem, kopnięciem na stojąco lub kopnięciem w powietrzu.
„Pięści na południe, nogi na północ”
to słowa Chińczyka, który wskazuje na częstsze użycie technik nożnych Shaolin w północnych Chinach w Henan w porównaniu do stylów południowych, w których preferowane jest używanie rąk.
Techniki używane podczas parowania to techniki podstawowe, które są uznawane za autentyczne uderzenia – w Shaolin podczas odpierania ataku należy uderzyć, aby zranić.
Wszystkie techniki parowania polegają na obronie prostokątnej przestrzeni i muszą miec miejsce w określonej odległości od ciała, w obrębie której cios został przyjęty. Nogi bronią się same, ręce ochraniają narządy płciowe, klatkę piersiową i twarz. Każde odparcie ataku jest zawsze poprzedzone próbą ucieczki poza zasięg przeciwnika.
Liczne są również techniki upadania - należy mieć na uwadze i spróbować przewidzieć w jaki sposób upaść, aby odnieść jak najmniejsze rany. Techniki upadania z czasem stały się źródłem stylu Ditangquan.
Wreszcie jeden z najważniejszych aspektów Shaolin – nauka technik chwytania, dźwigni, unieruchomienia i duszenia. Powyższe techniki weszły do nowoczesnego stylu wykorzystywanego przez policję, Qinna.
Zapisz się już teraz na nasze treningi Shaolin Kung-fu!
Podstawowe cechy tradycyjnego Shaolinquan
• Pozdrowienie – należy je wykonać w pozycji wyprostowanej, dłonie i ramiona wzdłuż ciała, wzrok przed siebie. Następnie dłonie należy złączyć przed klatką piersiową jednocześnie pochylając tułów do przodu.
• Ciosy niczym uderzenia batem - każdy wyprowadzony cios (pięścią lub otwartą dłonią) powraca natychmiast po uderzeniu, a pięść jest gotowa do kolejnego ataku lub obrony. Ramię po wyprowadzeniu ataku od razu powraca na pierwotną pozycję.
• Ramiona nie są ani zgięte ani wyprostowane co jest charakterystyczne dla wszystkich technik Shaolin. Wyprostowane ramię jest podatne na schwytanie i złamanie, a także potrzebuje więcej czasu aby powrócić do pozycji obrony. Ponadto, nie może zaatakować z pełną szybkością i maksymalną siłą. W niemal każdej pozycji Shaolin ramiona są lekko zgięte w łokciu.
• „Poruszaj się tam, gdzie kuca byk” - chińskie przysłowie. Wskazuje na to, że każda technika może zostać wykorzystana w niewielkiej przestrzeni ponieważ pozwala ćwiczącemu na ucieczkę oraz umożliwia zwinne poruszanie się nawet kiedy jest otoczony.
W konsekwencji zastosowane pozycje nie będą nigdy zbyt otwarte ani na poziomie ramion ani nóg.
• Umiarkowanie/równowaga styl wykorzystuje pozycje niskie, wysokie, spoczynkowe, zrównoważone – pozycje, które nie są ekstremalne. Dlatego też, nie ma tutaj pozycji zbyt niskich lub zbyt długich nawet jeśli czasami miło się na nie patrzy.
W Shaolinquan aspekt walki przeważa nad aspektem artystycznym i choreograficznym.
• Pozycja kończąca – Shaolinquan charakteryzuje się zakończeniem treningu pozycją typową dla stylu Tao Lu.
• Liczne pozycje Tao Lu – Shaolin liczy ponad 370 sekwencji ruchów udoskonalonych na przestrzeni stuleci przez najwybitniejszych mistrzów.
Podstawowe narzędzia walki
• Kij (długa, średnia lub krótka) (gun)
• Szabla (dao), podwójna szabla (shuangdao)
• Miecz (jian)
• Włócznia (qiang)
• Halabarda (pudao lub guandao)
• Laska dwuczęściowa (shuang chieh kun)
• Laska trzyczęściowa (sanjiegun)
• Łańcuch (jiujiebian)
• Buzdygan (ch'ui)
• Sztylet (pi shou)
Zapisz się już teraz na nasze treningi Shaolin Kung-fu!